Zahradnictví a zahrady Pelikán - zahradnictví a zahrady, údržba zahrad, rostliny a květiny, květinové vazby, koupací a okrasná jezírka - Úvaly

Zahradní jezírka - okrasná a koupací

Koupací jezírko

Zásadní rozdíl mezi koupacím a okrasným jezírkem, není žádný, pouze v koupacím jezírku je z bezpečnostních důvodů nutné mít čerpadlo nainstalováno nasucho tj. šachtě mimo vodu. To, jestli jsou v jezírku ryby nebo ne, záleží jen na majiteli.

Při rozhodování, jak velké bude vaše jezírko, je nutné si uvědomit, že čím je větší, tím větší budou nejen pořizovací náklady, ale také ty provozní. Nejen za elektřinu na provoz čerpadel popř. UV lampy, ale i bakteriálních násad a přípravků na potlačení řas.

Platí, že jezírka nad 100 m3 nejsou tak choulostivá na výkyv teplot a vodní prostředí je v nich stabilnější, z ekonomických důvodů a z  důvodu zvládnutí filtračního procesu je nejvhodnější volit velikost mezi 10 až 50 m3.

Pokud jde o umístění jezírka přímo na pozemku, snažíme se vyhnout místům, která jsou na přímém slunci. Nemáme-li jinou možnost, můžeme si pomoct vysazením stromů okolo jezírka, vyššími druhy pobřežních rostlin, lekníny, stromy jsou ozdobou zahrady, ale i vytvářejí stín a přispívají  k přirozenému začlenění vodní plochy do vaší zahrady. Hloubka vody by se měla pohybovat od cca 1 m do 150cm a více v nejhlubším místě. Při pohybu osob v jezírku dochází k víření vody a odloučení částic nečistot ve filtru.


Okrasné jezírko

Je nutné si uvědomit, že přírodní „ perpetum mobile “ na vaší zahradě funguje bez systému nuceného čištění vody, jen omezenou dobu nebo spíše vůbec.

K čisté vodě si musíme pomoci filtračním systémem a ten musí být správně navržen. Názor, že lze vynechat filtrační systém a nechat vodu proudit přes vrstvu štěrků a rostliny vodu vyčistí, je bohužel mylný.

Záleží pouze na době, kdy se vrstva filtračního materiálu naplní nečistotami a pak je nutné celou tuto vrstvu „vyházet „ lopatou, protože techniku nelze použít z důvodu možného poškození izolační folie. Většinou k tomu dochází až po záruce poskytnuté realizační firmou.

Každopádně voda v zahradě působí velmi příjemně a zurčící potůček jako součást jezírka celý pocit ještě umocní.

  Zahradnictví a zahrady Pelikán - zahradnictví a zahrady, údržba zahrad, rostliny a květiny, květinové vazby, koupací a okrasná jezírka - Úvaly

Realizace zahrad:

mob: 777 763 650
tel:    281 980 248

ÚVALY, Klánovická 1309
e-mail: zahradnictviuvaly@seznam.cz

    Prodejna:

    mob: 777 763 651
    ÚVALY, Klánovická 1309

    Otevírací doba:
    Po-Pá: 8-18 a So: 8-14 hod.

    Facebook + mapa:

Facebook Najdete nás
i na Facebooku

    www.mapy.cz

Zákonné informace:

Pavel Pelikán - Zahradnictví
sídlem: Klánovická 1309, 250 82, Úvaly.
IČ: 13800922, DIČ: CZ6412121309 Evidován u ŽÚ Praha 1 č.j. 08024/2005/H, ev.č. 320901-31639-00
od 20.4.2005.

2006 - 2015   Petr Zíka - www.promix.cz - Internetová a televizní reklama pro firmu:

Zahradnictví a zahrady Pelikán - zahradnictví a zahrady, údržba zahrad, rostliny a květiny, květinové vazby, koupací a okrasná jezírka, terasy, pergoly - Úvaly

administrace